ÜRÜN ARAMA
Filters
Kapat
RSS

Blog

BORNOZ SEÇİMLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Yaşadığınız evin her köşesinin, evinizde bulunan her eşyanın size huzur vermesini istersiniz değil mi? Evinizin her köşesinin ayrı bir güzel görünmesini, her eşyanın en işlevsel şekilde kullanılıyor olmasını da…

Evinizin en özel yeri olan banyonuzda ilk akla gelen eşyalardan biri hiç şüphesiz bornozdur. Bornoz seçerken ve kullanırken dikkat etmeniz gereken birkaç noktaya değinmek istedik.

Bornozun, öncelikle, tarihçesine kısaca bir göz atalım.

En bilinen tanımıyla bornoz, banyodan çıkarken kurulanmak için kullanılan, önden açık ve bukle kumaştan yapılmış bir giyecektir. Aynı zamanda, Kuzey Afrika’da Berberî’lerin giydikleri başlıklı, geniş, kısa kollu bir üstlüktür. Buradan da anlayacağımız gibi bornoz, her kıtada her ülkede ortak olarak kullanılan ve ihtiyaç duyulan bir eşya niteliği taşımaktadır.

BORNOZ SEÇERKEN…

Bornoz seçiminizde en önemli etken yapımında kullanılan bukle kumaşın çeşididir. Kumaşın yapıldığı iplik, dayanıklılık, yumuşaklık ve emicilik en önemli özelliklerdir. Pamuk, bambu ve modal, cildinize en uygun doğal dokulardır.

Seçiminizde dikiş özelliklerine de dikkat etmeniz gerekir. Bornoz dikişleri uzun süre dayanabilecek sağlamlıkta olmanın yanı sıra cildinizi tahriş edecek sertlikte de olmamalıdır.

Bornoz küçük bir ayrıntı gibi görünse de yaşantımızda özel bir yere sahiptir. Vücudumuza direk temas eden bir eşya olduğu için seçimine ve hijyenine özen gösterilmelidir.

HAVLU SEÇİMİ YAPARKEN…

Havlu en genel anlatım ile suyu emme özellikte iplik ve dokuma biçimi ile oluşturulmuş kumaştır. Havlu kumaş bukle ismi verilen, bir ya da 2 yüzeyinde halka şeklinde kıvrılmış iplikler barındırır. Bu kumaş dokumadan sonra özel bir işlemden geçirilir ve su emiş gücü arttırılır.

Havlu kelimesi Arapça’da ki ‘hav’ sözcüğünden türemiştir. Hav kadife gibi kumaşların üzerindeki ince tüylere verilen isimdir.

Günümüzde bordürlü, bordürsüz, nakışlı, dantelli, jakarlı, biyeli, iplik boyalı, baskılı, organik vs pek çok kalitede ve çeşitte binlerce farklı havlu türü tüketicilerin ilgisine sunulmuştur.

Bu kadar çok çeşit arasından tercih yapabilmek için buyrun birkaç tüyo:

  • Öncelikle kullanım amacınıza ve tarzınıza uygun bir seçim yapın. Günlük ya da özel kullanım, hediyelik, spor aktivitesi gibi durumlar seçiminizi belirleyebileceği gibi evinizin dekorasyonu da kriter oluşturacaktır.
  • Havlular, el havlusu, yüz havlusu, banyo havlusu ve plaj havlusu olmak üzere ölçülerine göre kategorilendirilir. İhtiyacınıza uygun ölçülere karar verin.
  • Seçeceğiniz havlunun içeriğine dikkat edin. Havlunun yapıldığı iplik türü dayanıklılık, emicilik, yumuşaklık, renk haslığı gibi bir çok parametreyi etkiler. Pamuk, bambu, modal gibi doğal lifler hem teninize en uygun bir seçimdir. Hem de içinde petrol türevi bir madde barındırmadığı için çevreye duyarlıdır.
  • Havlunu gramajı ve hav yüksekliği havlu alırken dikkat edilmesi gereken bir başka önemli kriterdir. Su emiciliği yüksek, dokunulduğunda yumuşaklık hissi veren , kullanım ömrü uzun ürünler tercih edilmelidir. Kaliteli bir havluda suyu emerek batma süresi maksimum 100 saniye olmalıdır.
  • Su emiciliği ile birlikte yumuşaklık olmazsa olmaz kriterdir. Yeterince yumuşak olmayan havlular kullanım ile daha da sertleşerek cildinizi tahriş edecektir.
  • Havlu sık kullanılan ve sürekli yıkama, kurutma işlemi gören bir ürün olduğu için dikiş kalitesi de önemlidir. Kaliteli havlularda makinalarda oluşabilecek sökülme, yırtılma gibi durumlar minimize edilir.
Blog arşivi